آزمایشآزمایش علوم هشتمآموزش علوم هشتمزمین شناسی
موضوعات داغ

آزمایش تغییر رنگ شعله با کانی نمک-علوم هشتم-فصل یازده

در این کلیپ با یکی از روش های شناسایی کانی ها آشنا می شویم. در این روش بر روی تاثیری که کانی مورد نظر بر روی رنگ شعله آتش می گذارد دقت و مطالعه می شود.

نکات برگزیده مطلب
  • رنگ شعله مواد هنگام سوختن عموماً قرمز، نارنجی، آبی، زرد و یا سفید است.
  • با استفاده از رنگ شعله می توان به صورت تقریبی عناصر موجود در مواد شیمیایی مختلف را تعیین نمود.

روش شناسایی کانی ها

شعله های رنگی آتش از زمان های قدیم در آتش بازی یا صحنه های نمایش و شعبده بازی مورد استفاده قرار می گرفته است. رنگ شعله مواد هنگام سوختن عموماً قرمز، نارنجی، آبی، زرد و یا سفید است که از طریق آزمون شعله تعیین می شود. وقتی مواد شیمیایی به سوخت اضافه می شود، بسته به نوع ماده اضافه شده، رنگ شعله مواد سوختی در هنگام سوختن تغییر می کند. تغییر رنگ یک راه خوب برای نشان دادن چگونگی تغییرات مواد در هنگام حرارت دیدن می باشد. همچنین با استفاده از رنگ شعله می توان به صورت تقریبی عناصر موجود در مواد شیمیایی مختلف را تعیین نمود.

http://www.aparat.com/v/38Z2Q

در آتش بازی ها برای ایجاد شعله های رنگی مختلف اغلب از نمک های فلزی استفاده می شود. درصد و ترکیب مشخصی از مواد سوختی و حلال های کمکی  لازم است تا مواد شیمیایی حل شوند. معمولاً از تقویت کننده های رنگ (ترکیبات کلر دار) نیز استفاده می شود، متداول ترین این مواد پی وی سی است. یک استفاده عملی از رنگ شعله، آزمون شعله می باشد که در آن کاتیون های فلزی با قرار دادن نمونه در شعله و تجزیه و تحلیل رنگ ایجاد شده شناسایی می شوند.

در اینجا تاثیر نمک بر روی رنگ شعله چراغ الکلی را مشاهده می کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا