آموزش علوم
موضوعات داغ

ماشین ها- قرقره ثابت- علوم نهم فصل نهم

قرقره های ثابت در زندگی روزمره ما چه نقشی دارند؟

قرقره های ثابت چگونه در آسانتر شدن کارها به ما کمک می کنند؟

قِرقِره چرخی است که در لبه‌های خود شیاری دارد برای نگهداشتن طناب یا کابل. قرقره از ماشین‌های ساده است و معمولاً برای کاهش نیروی لازم برای کشیدن یا بلند کردن بارها طراحی می‌شوند. قرقره نمونه‌ای از یک ماشین ساده (simple machine) است. لازم به ذکر است که در علوم مهندسی به قسمت فلزی قرقره که طناب روی آن قرار می‌گیرد «block» و به طناب یا سیم فلزی قرقره، «tackle» می‌گویند.

یکی از روش های انتقال نیرو، استفاده از قرقره است. قرقره بهما کمک می کند که جهت نیروی وارد شده را بنا به شرایط مورد نیاز تغییر دهیم. در سیستم های پیچیده از قرقره به روش های مختلف استفاده می شود. یکی از این نمونه ها قرقره ثابت است. در این حالت قرقره جابجا نمی شود و مزیت مکانیکی آن برابر یک است.

در قرقره ی ثابت، قرقره در یک جا ثابت بوده و جسم با طناب انتقال پیدا می کند. قـرقـره ثـابت از نوع اهرم نوع اول می باشد.

کاربرد قرقره

از گذشته‌های دور برای کاهش نیروی لازم برای کشیدن یا بلند کردن بارها در ارتفاعات مختلف از قرقره‌ها استفاده می‌شد. امروزه کاربرد اصلی آن در زندگی روزمره ما، در بالا کشیدن اجسام سنگین در ارتفاعات مختلف، مانند بالا کشیدن مصالح ساختمانی در ساختمان سازی مشهود است. از جمله کاربردهای قرقره‌ها می‌توان به موارد این اشاره کرد: کامیون جرثقیل دار، طناب لباس، قرقره مکانیکی، قرقره ساختمانی و … .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا